Header image
 
Gemerská cesta č. 1, LUČENEC
 
 


Mimo školy


Mimoškolská činnosť :

V priestoroch nášho gymnázia sa od 1. septembra 2006 nachádza aj Základná umelecká škola pána Alexandra Dašku „LAVUTA“. Základná umelecká škola "LAVUTA“ poskytuje umelecké vzdelávanie pre deti od 6 rokov. Hlavným cieľom školy bude príprava detí na ďalšie štúdium na stredných školách umeleckého zamerania (napríklad Stredná rómska umelecká škola v Košiciach, košické konzervátorium a iné). Okrem vzdelávania hry na hudobných nástrojoch a ich odbornej zložke, vytvára priestor aj na pozitívne pôsobenie na mentálnu zložku detí. Škola má tieto umelecké útvary:

1. Útvar tanca
a) moderný tanec
b) folklórny súbor
2. Útvar hudobných nástrojov
c) cimbal
d) klavír
e) akordeón
f) kontrabas
g)gitara
h) strunové nástroje (husle, viola, gitara atd.)
i) dychové nástroje
k) spev
3. Výtvarné oddelenie
4. Literárno-dramatické oddelenie

V našej škole začali pracovať v školskom roku 2006/2007 cez finančné príspevky vzdelávacích poukazov a ESF tieto záujmové krúžky:
- dopisovateľský
- informatika
- hra na husliach
- tanečný
- hra na gitare
- spevácky
V uvedených záujmových krúžkoch sú zapojení všetci žiaci školy a to podľa vlastného výberu a záujmov.
Záujmový krúžok "Informatika" vedie pán Mgr. Ing. Peter Gábor a jeho hlavným poslaním je poskytnúť žiakom počítačovú gramotnosť. Krúžok dopisovateľský vedú PhDr. Mária Sabolová a PhDr.Jozef Sabol a jeho hlavným zameraním je vytvárať školský časopis a podchytiť mladé talenty písaného slova, kresby a karikatúry. Záujmové krúžky gitarový, husľový, tanečný a spevácky vedú pedagogickí zamestnanci Súkromnej Základnej umeleckej školy pána Alexandra Dašku - hudobný krúžok gitarový pani Simona Riňáková, hudobný krúžok husľový pán Viliam Didiaš, hudobný krúžok spevácky pani Mariana Lapínová a tanečný
krúžok
pani Eva Medvecká.

 

Domov mládeže:

 

Ubytovanie a ďalšiu mimoškolskú činnosť našich žiakov zabezpečuje od školského roka 2006-2007 Súkromný domov mládeže "KARI" (Krajská asociácia rómskych iniciatív) v priestoroch bývalého domova mládeže ŽOS so sídlom na Lieskovskej ceste 2298/4 vo Zvolene, ktorého riaditeľkou je pani Mgr. Nataša Slobodníková. Domov mládeže má štandardné vybavenie izieb a vlastné sociálne zariadenia. Na každom poschodí sa nachádza klubovňa, ktorá je vybavená farebným TV prijímačom, DVD, resp. videoprehrávačom. Naši žiaci majú možnosť zmysluplne tráviť voľný čas a to v rôznych záujmových krúžkoch podľa vlastného výberu či už športového, kultúrneho alebo spoločenského charakteru. Domov mládeže vrámci plánu práce organizuje pre žiakov tiež tematicky zamerané výlety,exkurzie, kultúrne a kultúrno-spoločenské akcie, súťaže, kvízy, diskotéky a podobne. Študovňa je vybavená počítačom a pripravujeme napojenie ďalších počítačov na internet. Ten je nateraz prístupný v priestoroch školy v učebni informatiky. Kuchyňa je vybavená mikrovlnnou rúrou,
chladničkou, kuchynským drezom a príslušným vybavením kuchyne. V súčasnosti pripravujeme priestory pre knižnicu, práčovňu a šatňu a ďalšie novinky, ktoré skvalitnia pobyt žiakov v čase mimo vyučovania. Žiaci sú ubytovaní v dvoj a trojposteľo-vých izbách bunkového typu.

Režim dňa sa delí na dopoludňajšiu a odpoludňajšiu činnosť :

DOOBEDA
6.15 Budíček
6.15 – 6.45 Hygiena, upratanie izieb, príprava do školy
6.45 – 7.15 Raňajky
7.15 - 7.30 Odvoz autobusom do školy na vyučovanie
8.00 - 14.30 Vyučovanie
(11.30-12.15 obed)
14.30 – 15.00 Dovoz autobusom do domova mládeže

POOBEDE
15.00 - 16.00 Osobné voľno, oddych
16.00 - 17.30 Príprava na vyučovanie
17.30 - 18.00 Večera
18.00 - 20.00 Záujmová a krúžková činnosť (bojové umenie, spevácky, tanečný, matematický, literárno-dramatický krúžok, informatika, šikovné ruky...)
20.00 - 21.00 Príprava na večierku (osobná hygiena)
21.00 Večierka

Povinné odchody detí z domova mládeže domov sú raz za dva týždne, prípadne inak, podľa dohody s rodičmi alebo zákonnými zástupcami detí. Žiaci majú v gym-náziu zabezpečené stravovanie, ubytovanie, cestovné. Výlohy sa čiastočne hradia z prostriedkov "KARI" a z prostriedkov Európskeho sociálneho fondu, rodičia na uvedené výdavky len prispievajú ojedinele priemernou
sumou 150 až 200.- Sk mesačne, avšak tieto poplatky sa nevyberajú od detí zo sociálne slabých rodín. Prevažne sú dobrovoľné. Platba je realizovaná len vo výnimočných prípadoch, aj to len ak ide o žiaka zo so-ciálne lepšie situovanej rodiny.